Pyetjet e shpeshta
Përditësimi i fundit: 22 Maj 2015, 13:20:07 (aktualisht jashtë shërbimi!)


Shofer

P: Dua ta rinovoj kontraten me pilotin tim,si duhet ta bej?

P: Ti mund ta rrisesh kontraten ne cdo kohe nese mesatarja e pilotit eshte nen limitin e grupit.Ti do te paguash parate ne dore menjehere,dhe nuk do te paguash parate per garen derisa te filloje kontrata e re,pra te mbaroje ajo ekzistuese.Per te shtuar kontraten,shko tek "kontrata e pilotit".

P: E kam rinovuar kontraten me pilotin tim por valuta e garave te mbytura nuk ka ndryshuar.
Pse?

P: Piloti do te jete me ju derisa kontrata ekzistuese ti mbarohe,me pas do vazhdoje te rejen me ju,atehere do ndryshoje edhe vlera e garave te mbetura. Pa merak,nese ka pranuar nje here,atehere nuk do ta humbisni derisa te relegoheni dhe mesatarja e tij te jete me e larte se e nivelit.Shtimi i kontrates do te duket keshtu : Gara te mbetura: 8(+17). gjithsesi,nuk do te shfaqet ne asnje faqe tjeter pervec faqes se kontrates te pilotit.

P: Piloti im e ka kaluar kufirin e grupit,por une dua t'ja rris kontraten,si mund ta bej kete?

P: Nuk mundesh, në të ardhmen mundohu qe t'ja zgjasësh kontraten shoferit sa me shpejtë per 17 gara tjera pasi që ta marrësh, kështu do e kesh për 34 gara!

P: Ku shkoi shoferi im?

P: Asnjëra, kontrata e tij mbaroi - juve do t'iu duhet të nënshkruani një të re! Apo ju jeni larguar nga grupi dhe mesatarja e shoferit ishte shumë e lartë për grupin tuaj të re.

Rinovo makinen

P: A eshte e mundur te ndreq makinën pas Paktikës/Kualifikimit?

P: Po,ju mund ti beni ndryshimet edhe pas kualifikimeve,ama,eshte e mundur qe setupi perfekt te ndryshoje.

P: Pse nuk mund ta rinovoj makinën time?

P: Arsye te mundshme:

•nese je ne borxh ti nuk lejohesh te rregullosh makinen,ti mundesh vetem te ulesh nivelin e pjeseve te saj
•Ti ke rregulluar nje here makinen,gje qe behet vetem nje here ne gare
•Ti ke humbur kohen per te bere provat,qe eshte 1,5ore para kohes se caktuar te nisjes se gares

P: Të gjitha pjesët e mia makinave janë të nxehura, unë jam në borxh dhe nuk mund të blej pjesë të reja, çfarë të bëj?

P: Mos u frikësoni! Ju duhet për të ngadalësoni dhe të mësoni për të kontrolluar veshjen/nxhemjen e pjesëve të automjetit tuaj, provoni të kërkoni në rreziqet e shoferit. Mundohuni të përfundoni gara kështu që ju mund të bëni më shumë para për të rinovuar makinën. Ju mundeni ende të ulni nivelin e pjesëve megjithatë. Mendoni me shumë kujdes për atë që do shpenzoni për makinën. Një aluzion pak - edhe rreziqet e 40 janë konsideruar shumë të larta ne Rookie.

P: Per cfar janë P,H dhe A ?

P: Keto jane Forca,manovrimi dhe Pershpejtimi,cilesite e makines te cialt varen nga niveli i pjeseve te ndryshme te makines dhe nga pket nga testimet.

P: Çfarë jane shkronjat P, A, H dhe B tek "Lloji i makines" tek faqja "Leket dhe nivelet e makines"??

P: Kjo eshte mesatarja e makines,P eshte fuqia,A eshte pershpejtimi,H eshte kontrolli dhe B eshte I balancuar

P: Cfarë rëndësie kanë P,H dhe A?

P: Shiko tek karakteristikat e gares, nese nje piste qe ka Fuqi me te madhe,atehere edhe makina juaj nese ka Fuqi do te tregojë garë më të mirë aty.

P: Sa kushton një pjesë e makinave për çdo nivel?

P: Duhet ta gjesh vet se cilat pjese te makines kushtojne me shtrenjtë. Kështu nje motor level 2 kushton me shtrenjtë se nje krah i perparm level 2.

Praktika

P: Si t'ja filloj?

P: Faqja e praktikes ju jep 8 xhiro per te gjetur setupin me te mire per kombinimin e pilotit/makines per pisten e ardhshme. vendosni disa vlera,psh 500 dhe shihni se si pergjigjet piloti,dhe levizni vlerat sipas komenteve te tij.

P: Çfarë thonë parametrat kur praktikojmë?

P: Ne faqen tuaj te praktikes ju mund te levizni mausin mbi "?" blu per te marre informacion mbi pjeset e caktuara,ne pergjithesi:

•Krahet - sa me i larte,aq me shume aerodinamike ne makine
•Motorri - sa me i larte,aq me shume shpejtesi mbi pershpejtesimin
•Frenat - sa me i larte,aq e shume shkone frenimi mbi pjesen e siperme
•Freksioni - sa me larte,aq me e larte eshte shpejtesi,por aq me i ulet eshte pershpejtesimi
•Suspencioni - sa me i larte,aq me i bute eshte.

P: Shoferi im eshte i kenaqur me setupin por une jam akoma shume i ngadalte.Cili eshte gabimi ?

P: Ka shume arsye per te cilat ti je i ngadalte,makina,piloti,madje edhe koha ndikon ne setup,dhe pastaj,edhe pse piloti eshte i kenaqur me te,mund te mos jete setupi me i shpejte,me te cilin ai eshte i kenaqur.Mundohu te modifikosh setupin qe te gjesh me te shpejtin.

P: setupi i preferuar i shoferit është më i ngadalshëm se sa një setup që ai nuk është i kënaqur me të, pse?

P: Eshte e mundur qe piloti juaj nuk eshte i afte per te rregulluar makine,ju mund te trajnoni cilesite e tij teknike per taq rregulluar kete gje.Gjithashtu ka edhe arsye te tjera te cilat e shkaktojne kete.

P: Çfarë goma mund të përdor në praktikë?

P: Ju mund te perdorni cfarëdo lloji gomash ne praktike

P: Kohet e mia te praktikes jane shume me te ngadalta sesa kohet qe vendosin te tjeret ne kualifikim,cfare duhet te bej?

P: Shume parametra kane ndikim ne shpejtesine tuaj,mund te jete niveli i makines tuaj ose dicka tjeter,si pershembull kundershtaret tuaj ishin me fat me rrezigje te larta ne kualifikim.

Kualifikimi 1

P: Çfarë gomash duhet të përdor tek Kualifikimi?

P: Gomat qe ti zgjedh ne kualifikim jane gomat qe ti do perdoresh ne gare. Ti duhet te zgjedhesh gomat qe do te te japin strategjine me te mire,nxemja e gomave,kur te jene te perdorura,ti do te nxadalesosh.Zgjidhi gomat me zgjuarsi.

P: Nese zgjedh goma shiu jam i mberthyer me to?

P: Jo,nese zgjedh goma shiu ti gjithashtu do te pyetesh per te zgjedhur nje lloj te thate gome per perdorim ne gare,ne rast se ka periudha te thata

P: Per sa kohë do te qëndrojnë gomat?

P: Ju mund te merrni nje ide shume te mire sesa zgjatin gomat nga testimet.nxemja e gomave varet nga pista ku garon dhe nga temperatura,gjera te tjera e ndryshojne nxemjen e gomave,por kete duhet ta zbuloni vete.eshte e rendesishme te shihni se sa zgjasin gomat qe te perdorni keto data ne te ardhmen.

Kualifikimi 2

P: Sa karburant më duhet?

P: karburanti ju futet per Q2 eshte ai me te cilin do nisni garen dhe do beni pjesen e pare te gares,dhe kjo varet nga strategjia juaj.kjo eshte nje pjese e lojes me te cilen ju mund te eksperimontoni,ju kurre nuk do dilni nga gara sepse ju mbaroi karburanti,kur karburanti te jete i ulet,ju do te beni pitstop.pra vendosni sa me shume karburant dhe shihni sa eshte perdorur ne fund te gares ne "Analizen e gares". me pas ju do te merrni nje ide te mire se sa karburant ju duhet. Nuk ka asnje gare qe te kaloje limitin e 280 litrave.

Setupi i garës

P: Nuk mund ta ndryshoj setupin tim por gara ka edhe nje ore kohe per te filluar.Pse po ndodh kjo?

P: Faqja e setupit te gares është e mbyllur gjithmone 1 ore dhe 30 minuta përpara fillimit të garës ne menyre qe te organizohen te gjitha gjerat e tjera.

Informacioni i pistës

P: Koha brenda/jashte e pitstopeve per pisten eshte 16,5sekonda,eshte ajo brenda dhe jashte bashke apo 16,5 per tu futur,dhe 16,5 sekonda per te dale?

P: Ajo eshte koha total per tu futur brenda dhe te dale jashte nga pitstopi.

Moti

P: Ne parashikimin e motit,cdo te thote koha 0h-0h30min dhe etjere paraqesin?

P: Keto perioda kohore jane bazuar sipas kohes se xhiros se gares,jo ne kohen qe duhet per nje xhiro ne garen live.Per shembull,me nje mesatare 1:30,000 piloti ben 20 xhiro ne 30 minuta.

Gara Direkt

P: Kur mund ta shikoj garën?

P: Garen mund ta shihni direkt te marten dhe te premten qe nga ora 20:00:00 CET,15 minuta para gares nje link per ta pare ate del ne zyren tuaj ne cepin e siperm,djathtas(aty ku me pare ishte koha qe maste se sa duhet per ne gare)

P: Ne Ekranin e Gares live/ Gara sërish ka një numër tjetër të Verdha Bar - Karburanti Left që thotë diçka si ~% 22 çfarë e bën këtë të përfaqësojë?

P: Kjo eshte nje vlere e llogaritur per sa litra kane ngelur ne serbator,qe zvogelohet me nje vlere=3 ne cdo ndryshim.Prandaj,karburanti juaj i mbetur eshte midis 21% dhe 24%.

P: Kur shikoj garën direkt, faqja nuk rifreskohet. A është ky një bug?

P: Jo,nuk eshte nje virus.Kjo mund te ndodhe nese browseri juaj nuk ka JavaScript/AJAX ose ju e keni ndaluar ate

Analizat e garës

P: Në "Race Analysis", thotë se karburantit i ka mbetur në fund nje masë prej 20%, por çfare 20%?

P: Karburanti i mbetur eshte % e serbatorit,pra 180L.Per shembull,20% te mbetur,180/100=1,8litra 1,8*20=36litra te mbetur.

P: Ne garen time ndalova pas 4 xhirosh,kisha me shume karburant ne serbator sesa I thashe ekuipazhit te hidhte,si ka mundesi qe ekuipazhi hoqi karburant nga makina? Eshte ky nje gabim?

P: Jo,makina juaj do ta lere pitstopin me te njejten sasi te karburantit qe ka ne serbator,ekuipazhi nuk do te nxjerre karburant jashte makines.

Testime

P: Pse duhet të bëjë testime?

P: Ju nuk duhet por eshte rruge e mire dhe ju mund te mesoni rreth lojes,edhe testimet sjellin rritje te makines tende.

P: A ndryshon ndonjëherë pista testimit?

P: Zakonisht një piste e re testimi është zgjedhur në fillim të sezonit, dhe pastaj të pista përdoret për tërë sezonin.

P: Si e përmirëson testimi makinën?

P: You will notice there are different types of testing, each works on a certain characteristic of the car – Power, Handling or Acceleration, others work on all characteristics. The laps of testing you carry out generate Test points. After the race these are converted to the next stage (R&D), then after another race to engineering points and finally to car character points which are added to the car's existing PHA values. Note that Testing does wear the car.
Do te shohesh qe ka lloje te ndryshme testimi,secila punon per nje karakteristike te ndryshme te makines-Fuqine,Kontrollin dhe pershpejtimin,te tjerat punojne per te gjitha.Xhirot e testimeve japin pike testimi,pas gares,kalojne ne fazen e R&D,me pas ne pike mekanike,me pas ne pike makine.Kujdes! testimet i nxehin pjeset e makines!

P: Nuk me lejojne te bej testime, ky eshte nje bug ?

P: Nëse ju jeni në borxh ju nuk mund të benib teste. Për më tepër në qoftë se ndonjë pjesë e makinave është mbi 90% i konsumuar ju nuk do të lejoheni për të bere teste për shkak të rregullave të sigurisë.

P: Si munda ta marr vesh sa benzinë kam harxhuar gjatë një prove?

P: Para se të percaktonit gjatesine, ju morët karburant as sa donit dhe pas masës se mbarur te dhenat e gomave dhe karburantit do t'iu dalin ne ekran.

P: Pse shoferi im,nuk më jep reagime në testime?

P: E vetmja kohë kur një shofer do të japë reagime në testim është kur ju zgjidhni prioritetet kërkimore si Ndreqje e Setupit.

Sponsoret

P: Jam ne negociata me 5 sponzor dhe po me merr shume kohe.A eshte gjithqka ne rregull me ta?

P: Ekipi juaj komercial ka shpenzuar shumë kohë me sponsorët e shumtë, perqendrohuni në 1 ose 2 sponsor dhe shikoni se çfarë ndodh.

P: Pse i kam humbur të gjithë sponzorët?

P: Ndoshta nuk u përgjigjet sakt në kohen e negocimit.Ndoshta ju keni thënë qe doni te fitoni kampionatin? Per ta fituar kampionatin ti duhet te fitosh ne klasen Elite

P: Sponsor im me ka bere një pyetje, si ti pergjigjem une ?

P: Kjo varet ng ty,por kujto,nese i genjen sponsorat,ata mund te merziten dhe te prishin kontraten.

Stafi dhe objektet

P: Unë nuk jam në borxh, por unë nuk mund të trajnoj stafin tim, pse?

P: Kjo ndodh kur niveli i cilesive i stafit eshte me i larte sec mund ta trajnoni,dhe kjo llogaritet nga niveli mesatar i Pajisjeve.Per ta trajnuar stafin ju duhet qe te rrisni nivelin e pajisjeve me perpara.

Drejtori Teknik

P: Unë nuk mund ta rinovoj kontratën me Drejtor Teknikun tim, pse?

P: Nuk eshte e mundshme ti renovohet kontrata Drejtorit Teknik në GPRO. Kjo ben qe te ketë një treg më të ashpër për perzgjedhje!

P: Drejtori im Teknik eshte larguar,dhe ai kishte edhe gara te tjera ne kontrate,perse?

P: Rregullat e lojës thone që një Drejtor Teknik do të largohet nga ju në qoftë se paratë tuaja të tanishme jane më pak se - $ 15.000.000 si ju nuk mund ta paguani atij dhe ai nuk do të punojë falas. Ose ju keni qenë i larguar ne një grup që nuk lejon Drejtorët teknike.

P: Nuk mund ti ofroj kontrate nje Drejtori teknik,pse?

P: Te vetmet arsye per kete jane:

•nuk jeni ne grupin e duhur,Drejtoret teknike punojne vetem ne pro,Master dhe Elite.
•Nuk mund te merrni nje Drejtor Teknik pasi jeni ne borxh
•Mesatarja e Drejtorit Teknik eshte shume e larte per grupin tuaj.

P: Nëse unë shkoj më poshtë -$15.000.000 do të lëjë menjëherë Drejtori Teknik apo ai do të presë për të parë nëse unë do të shkoj mbi - bilancin -$15.000.000 pas gares?

P: Ai do të largohet para garës

Renditja e Menagjerëve

P: Çfarë do të thotë "N" pas emrave të menaxherëve në renditjen sezonale ?

P: "N" përfaqëson bilancin negativ të menaxherin.

Ekipet

P: A ndahen parate e pikeve te skuadres ne fund te sezonit apo ajo shume i perket cdo pjesetari?

P: Parate nga piket e skuadres do të ndahen në mënyrë të barabartë midis të gjithë anëtarëve të ekipit.

Promovimi / Rënja në kategori më poshtë dhe Fundi i sezonit

P: When is the promotion / relegation calculated, is it before or after all prize money is awarded?
Kur ndodh promotimi/relegimi,perpara apo pas parave?

P: Promotimi/Relegimi llogaritet pasi bonusi i parave te top 10 menaxhereve te grupit pas gares se fundit dhe para parave nga piket,parave te skuadres,dhe parave nese keni bere 17 garat e sezonit.Eshte me mire te beni PLAN per promotim dhe te keni para,nuk eshte mire te promotoheni me shume pak para.

P: Çfarë resetohet ne fund te sezonit ne Rookie

P: Ne rookie ne fund te sezonit disa nga cilesite do te resetohen,kjo ndodh pas promotimit/relegimit:

• Pjeset e makines- te gjitha do te behen livel 1
•Pajisjet - te gjitha ne livel 0
•Piloti - nese piloti juaj e ka OA me te larte se limiti per rookie(85) atehere ate do ta himbni perpara resetit
•Parate - do te behen $30.000.000
•Piket e testing - te gjitha piket e makines do te behen 0
•Stafi - do te resetohet

P: Çfarë nuk resetohet ne fund te sezonit ne Rookie

P: Reseti i rookie nuk ndikon ne:

•Piloti - nese OA e tij eshte poshte 85 atehere ate do ta mbani
•Skuadra - nese jeni ne nje skuader ju do vazhdoni te jeni
•Te dhenat personale - ato nuk ndryshojne.

P: Çfarë ndodh saktësisht në fund të sezonit?

P: Këtu është një listë e asaj që do te ndodh: • Pas garës se fundit t'ipen parate per perfundim ne TOP10 • Promovimi dëbimi• Shitja e pjesëve /objekteve qe të kthehen parate ne pozitiv • Fundi i sezonit,bonusi i pikeve • Llogaritë për gjithë drejtuesit në Rookie do të resetohen. • Bonusi nese ke marrë pjesë në të gjitha garat

P: Kur publikohet kalendari për sezonin tjeter?

P: zakonisht kalendari e pistave me datat e gares publikohet 3-4 gara perpara perfundimit te sezonit te tanishem,data e resetit publikohet pas gares finale te sezonit

Profili

P: Unë kam një mik që luan lojën dhe dua të jem në të njëjtin grup rookie për sezonin e ardhshëm. A ka ndonjë mënyrë për ta kërkuar këtë gje?

P: Po,të gjithë menaxherët mund të zgjedhin një grup rookie të preferuar. Preferenca mund të bëhet në Llogaria -> Resetoje ose fshije adresën -> Grupi rookie i preferuar. Sigurohuni që ju dhe miku juaj të zgjidhni të njëjtin grup. Preferenca do të merret në konsideratë vetëm nëse menaxheri do të luajë në rookie sezonin tjetër dhe nuk do të ketë efekt nëse menaxheri do të jetë duke luajtur apo do të promotohet sezonin tjetër në gradët më të larta. Menaxherët e niveleve më të larta që duan të resetojnë llogarinë e tyreduhet ta bëjnë kërkesën e tyre tek Llogaria -> Reseto ose fshije adresën -> Resetoje adresën.

P: Emri im është i gabuar, por nuk ndryshon kur e azhornoj profilin tim. Pse?

P: Sapo te aprovohet llogaria juaj ju nuk mund te nderroni emrin tuaj ne loje vete.nese emri juaj nuk eshte i sakte/vertete,bisedoni me nje nga administratoret dhe ata do ta dryshojne emrin per ju.

P: Unë nuk mund të ngarkoj foton time, është ky një bug?

P: Nëse ju provoni të ngarkoni një foto që është më e madhe se 30kb atëherë ju mund të merrni një error. Në këtë rast ju duhet të zvogloni foton tuaj para se ta ngarkoni. Nëse jeni të pasigurt se si të zvogloni foton tuaj mos ngurroni të kontaktoni një nga administratorët.

Forumet

P: Si mund të kërkoni ne forume?

P: Hyni në forume duke përdorur butonin etiketuar "Forum" në krye të faqes, pastaj klikoni në Kërkoni. Këtu ju do të shihni mundësitë për të kryer një kërkim të forumit, ju mund të kërkoni nga autori, ose me fjalë të caktuar(s). SHËNIM: opsioni default është për të kërkuar vetëm Temat e Titujve, ju mund të kërkoni të gjithë forumin duke zgjedhur "mesazheve të tëra" opsion.

P: Unë do të doja të përdorja Italics, Bold dhe Underlined në forume, është e mundur kjo?

P: Po, disa etiketime të veçanta janë në dispozicion për këtë qëllim. Etiketimet janë të përfaqësuar nga kllapa katrore ([tag] disa tekst [/tag]) si vijon:

E pjerret - etiketimi eshte "i"
E theksuar - etiketimi eshte "b"
E vijezuar - etiketimi eshte "u"
Me vize ne mes - etiketimi eshte "s"

P: Si mund të kuotoj një postim në forum?

P: Thjesht Zgjedh postimin te cilin deshirosh ta citosh duke goditur me mi "Cito" afer postimit qe ti je cituar nga. Teksti I Cituar Do Te shfaqet tek ''Shkruaj Tek Kjo Teme''dhe ju do e vereni se do jete e mbyllur ne ([quote] tekst [/quote])

P: C'jane ata dy sy ne fund te faqes ne nje teme forumi?

P: Nëse ju klikoni shikimet në subjektin që ju jeni duke e lexuar do të shtohet në vezhgimet tuaj , subjekti do të shfaqet pastaj në "diskutimet e fundit" seksioni në faqen kryesore.

P: C'eshte simboli i kuq pas ata syve ne fund te faqes ne nje teme forumi?

P: Nese klikon simbolin ti po zgjedh te cosh kete teme tek lista e injorimeve. sapo te jete injoruar,tema no do te shfaqet me ne "diskutimet me te fundit" tuajat ne faqen kryesore tuaj.

Pyetjet e shpeshta
Përditësimi i fundit: 22 Maj 2015, 13:20:07 (aktualisht jashtë shërbimi!)