Interlagos

Bane Tekniske data
Land: Brasilien Kraft: 12
Dato: Jun 21, 2022 Styring: 9
Løbsdistance: 305.9km Acceleration: 10
Omgange: 71 Downforce: Middel
Banelængde: 4.308 km Overhaling: Normalt
Gennemsnitlig fart: 220.36 km/t Affjedring: Blød
Grand Prix afholdt: 30 Benzinforbrug: Middel
Antal sving: 14 Dækslid: Middel
Tid ind/ud af pit: 18s Vejgrebs-niveau: Højt
Kategori: F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S88, R2
Jun 18, 2022
Kristijan Mihovic 1:10.886s
Sæson Master
S16, R17
Okt 16, 2009
João Monteiro 1:12.088s
Sæson Pro
S88, R2
Jun 17, 2022
Gyuri Székely 1:12.147s
Sæson Amateur
S70, R11
maj 31, 2019
Andris Ceruss 1:14.600s
Sæson Rookie
S45, R13
Jan 30, 2015
Fanel Secara 1:17.291s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S78, R10
Okt 20, 2020
Jasper Coosemans1 1:10.386s
Sæson Master
S78, R10
Okt 20, 2020
Gary Mullins 1:11.708s
Sæson Pro
S88, R2
Jun 21, 2022
Gyuri Székely 1:11.659s
Sæson Amateur
S61, R13
Nov 10, 2017
Nikolay Borzenkov 1:14.093s
Sæson Rookie
S16, R17
Okt 16, 2009
Marek Welik 1:15.150s

Wet track records
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S18, R17
Mar 2, 2010
Tomasz Wypych 1:23.170s
Sæson Master
S18, R17
Mar 2, 2010
Wagner Souza 1:24.385s
Sæson Pro
S81, R10
Apr 27, 2021
Bartek Nowak 1:25.049s
Sæson Amateur
S81, R10
Apr 27, 2021
Simon Marks 1:27.934s
Sæson Rookie
S18, R17
Mar 2, 2010
Xavier První 1:31.056s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S18, R17
Mar 2, 2010
Toygun Senler 1:24.688s
Sæson Master
S18, R17
Mar 2, 2010
Nuno Santos 1:25.386s
Sæson Pro
S18, R17
Mar 2, 2010
Ilda Vicente 1:25.986s
Sæson Amateur
S18, R17
Mar 2, 2010
Jimmy De Roy 1:27.004s
Sæson Rookie
S18, R17
Mar 2, 2010
Sam Durrant 1:28.467s
Beskrivelse

Med beliggenhed i São Paulo begynder denne banes historie i 1938, hvor to ejendoms-udviklere købte grunden med håb om at motorsport kunne tiltrække købere af de beboelses-grunde, der var planlagt i området. Det første løb blev afholdt i 1940 på hvad der må betegnes som en grusbane, og med få faciliteter for tilskuerne og kun få garager. Med en brasiliansk verdensmester i Fittipaldi ønskede landet sit eget F1 Grand Prix. Banens første F1 GP blev afviklet i 1972 som et løb der ikke talte med i verdensmesterskabet, og Fittipaldi kunne glæde sit hjemmepublikum med en sejr det følgende år i det første officielle løb. Banen er opkaldt efter den brasilianske kører Carlos Pace, som fik sin første F1 sejr dér i 1975. Desværre skulle Pace aldrig vinde flere Grand Prix'er for han døde i et flystyrt i marts 1977. Det brasilianske GP blev i Interlagos indtil 1981, hvor et stigende forfald betød at Grand Prix'et blev flyttet til Jacarepagua banen ved Rio de Janeiro. De store løb vendte tilbage til Interlagos i 1990, hvor banen var blevet moderniseret og væsentligt forkortet, og nu indeholdt en udfordrende 'S' kurve for enden af hoved-langsiden, som er opkaldt efter byens mest berømte motorsports-helt, Senna. De seneste ti år har medbragt yderligere forbedringer både på banen i faciliteterne og fremtidsudsigterne for fortsat afholdelse af F1 Grand Prix'er er gode, da der for tiden ikke findes noget reelt alternativ til banen i Sydamerika. Efter de fleste køreres mening har Interlagos stadig et af de mest udfordrende layout, og de enormt entusiastiske lokale fans gør dette Grand Prix til en uforglemmelig oplevelse.

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
1 16 Cristian Iorga
1h49:36.230s
Manuel Gonzalez
2:49.259s
Manuel Gonzalez
1:17.145s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
3 1 Petar Totev
1h30:46.317s
Mariano Torregomez
2:28.432s
Petar Totev
1:14.383s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
4 2 Mariano Torregomez
1h33:54.542s
Maxim Kotov
2:45.636s
Mariano Torregomez
1:17.692s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
5 16 Gatis Laugalis
1h30:50.828s
Vladimir Islentiev
2:27.487s
Cristian Iorga1
1:15.093s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
6 7 Peter Helcmanovsky
1h32:40.982s
Leandro Sereno
2:29.485s
Maxim Kotov
1:16.082s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
8 12 Maxim Kotov1
1h39:38.662s
Maxim Kotov1
2:26.591s
Vladimir Islentiev
1:13.856s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
10 12 Vladimir Islentiev1
1h29:54.781s
Martynas Molneris
2:29.464s
Martynas Molneris
1:14.169s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
12 1 Jari Aareskoski
1h29:27.445s
Gatis Laugalis1
2:27.167s
Jari Aareskoski
1:13.561s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
14 5 Vladimir Islentiev2
1h28:28.780s
Heidi Aareskoski
2:25.430s
Heidi Aareskoski
1:12.521s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
16 17 Vladimir Islentiev2
1h27:16.749s
Tomasz Wypych
2:22.113s
Jari Aareskoski2
1:11.317s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
18 17 Toygun Senler
1h41:21.391s
Toygun Senler
2:48.134s
Toygun Senler
1:24.688s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
20 9 Edvinas Pranculevicius
1h28:30.147s
Edvinas Pranculevicius
2:26.242s
Toygun Senler2
1:12.747s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
22 11 Edvinas Pranculevicius1
1h28:06.490s
Edvinas Pranculevicius1
2:26.101s
Edvinas Pranculevicius1
1:12.456s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
24 2 Edvinas Pranculevicius2
1h27:53.158s
Edvinas Pranculevicius2
2:25.185s
Edvinas Pranculevicius2
1:12.633s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
27 16 Zdenek Hladik3
1h26:55.575s
Toygun Senler3
2:23.045s
Zdenek Hladik3
1:11.572s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
28 6 Zdenek Hladik3
1h26:58.565s
Toygun Senler3
2:23.907s
Zdenek Hladik3
1:11.842s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
31 3 Justinas Smyšliajevas4
1h28:43.495s
Rimantas Sagatas
2:26.044s
Justinas Smyšliajevas4
1:12.776s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
33 15 Toygun Senler4
1h28:49.797s
Wojciech Uzikowski
2:26.124s
Nathan Skelly
1:12.874s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
39 3 Vsevolod Demydov1
1h28:42.040s
Vsevolod Demydov1
2:25.807s
João Monteiro1
1:13.150s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
45 13 Leandro Sereno6
1h33:28.592s
Evgeny Tkachenko
2:25.050s
Damian Zglinicki
1:12.993s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
50 5 Christos Bobolis2
1h29:12.560s
Vsevolod Demydov2
2:26.611s
Joaquín Quintana
1:12.763s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
55 17 Jan Pavlicek2
1h27:02.265s
Justinas Smyšliajevas4
2:24.215s
Justinas Smyšliajevas4
1:10.853s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
61 13 Roland Postle4
1h27:06.062s
Jakab Zoltan
2:24.829s
Róbert László
1:10.706s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
67 9 Mateusz Oleś
1h27:47.211s
Maxim Kotov2
2:24.778s
Mateusz Oleś
1:11.502s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
70 11 Łukasz Dudek1
1h27:47.010s
Tomek Kiełpiński
2:26.335s
Cédrick Flament
1:11.563s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
73 5 Jan Velske1
1h27:07.461s
Jasper Coosemans
2:25.674s
Peter Both
1:11.629s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
78 10 Yug Desai2
1h26:48.175s
Yug Desai2
2:23.946s
Jasper Coosemans1
1:10.386s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
81 10 Roland Postle9
1h29:06.104s
Ania Piekarska
2:36.520s
Ania Piekarska
1:11.502s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
84 11 Twig Fahaji
1h27:21.664s
Twig Fahaji
2:23.563s
Twig Fahaji
1:10.634s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
88 2 Dominiek Van West
1h27:13.228s
Kristijan Mihovic
2:22.361s
Ania Piekarska
1:10.762s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse