Sakhir

Bane Tekniske data
Land: Bahrain Kraft: 16
Dato: Sep 17, 2019 Styring: 11
Løbsdistance: 308.5km Acceleration: 9
Omgange: 57 Downforce: Lav
Banelængde: 5.412 km Overhaling: Normalt
Gennemsnitlig fart: 241.92 km/t Affjedring: Blød
Grand Prix afholdt: 30 Benzinforbrug: Meget højt
Antal sving: 14 Dækslid: Middel
Tid ind/ud af pit: 25.5s Vejgrebs-niveau: Meget højt
Kategori: F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S69, R11
Mar 29, 2019
Roland Postle6 1:21.982s
Sæson Master
S69, R11
Mar 28, 2019
Carlos Esparza 1:22.807s
Sæson Pro
S65, R16
Jul 30, 2018
David Jones-Winkley 1:23.984s
Sæson Amateur
S43, R13
Sep 23, 2014
Shane Ferguson 1:25.785s
Sæson Rookie
S46, R12
Mar 31, 2015
Josh Clark 1:28.552s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S58, R7
Apr 14, 2017
Sergey Seravin 1:20.541s
Sæson Master
S69, R11
Mar 29, 2019
Carlos Esparza 1:21.710s
Sæson Pro
S52, R7
Apr 1, 2016
Ivan Andjelic 1:23.059s
Sæson Amateur
S10, R17
Aug 29, 2008
Daneks Britāls 1:24.234s
Sæson Rookie
S46, R12
Mar 31, 2015
Dávid Guti 1:26.595s
Beskrivelse

Denne bane ligger i ørkenen udenfor Bahrains hovedstad Manama, og da den blev bygget i 2004, er den én af de mest moderne baner på F1 kalenderen, med arkitektur der efter sigende afspejler arabiske temaer. Anlægget af banen blev støttet af Kronprinsen - en motorsport entusiast og Ærespræsident af Bahrains Motor-forening. Banen blev designet af Herman Tilke, og den samlede regning for byggeriet skulle ligge i omegnen af $150 millioner.

Banen afholdte sit første F1 GP i 2004, hvor de kølige temperaturer var en fordel for Ferrarierne med deres Bridgestone-dæk. Schumacher førte an i en 1-2 sejr, og nærmeste konkurrent kom i mål 30 sekunder efter. Løbet i 2005 skulle blive sejr nummer to i et hattrick for den senere mester Fernando Alonso.

Eftersom banen er placeret midt i en ørken, så giver den arrangørerne et problem som ikke var set i F1 siden cirkusset besøgte den kystnære bane Zandvoort til det hollandske GP. I starten var man nemlig bekymret for om sand kunne blæse ind på banen under løbene, men det lykkedes arrangørerne at minimere denne risiko ved at sprøjte lim på den omkringliggende sand.

Den største udfordring for holdene er at sørge for at holde det fine sand ude af motoren - det er særligt vigtigt nu, hvor hver motor skal kunne klare 2 løb. Sandet påvirker også banens overflade, hvilket gør dækvalget sværere. Nye kørere bliver også ekstra udfordret, når de skal lære banen - den er omgivet af åbne vidder, så der er kun få reference-punkter for nedbremsning.

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
3 17 Petar Totev
1h23:27.080s
Petar Totev
2:48.791s
Petar Totev
1:25.497s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
4 3 Petar Totev1
1h25:12.183s
Vaidotas Valiukas
2:53.764s
Petar Totev1
1:27.443s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
6 2 Georgi Georgiev
1h23:43.413s
Valentino Barosso
2:48.030s
Cristian Iorga1
1:25.834s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
7 4 Cristian Iorga1
1h24:11.103s
Ivan Mishinev
2:53.430s
Cristian Iorga1
1:27.007s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
8 13 Maxim Kotov1
1h29:56.631s
Edvinas Pranculevicius
3:07.117s
Jari Aareskoski
1:25.483s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
10 17 Leandro Sereno
1h20:36.791s
Leandro Sereno
2:44.742s
Leandro Sereno
1:22.341s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
12 2 Jari Aareskoski
1h20:40.105s
Jari Aareskoski
2:45.865s
Jari Aareskoski
1:22.181s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
13 16 Jari Aareskoski1
1h21:38.058s
Jari Aareskoski1
2:48.388s
Jari Aareskoski1
1:23.726s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
14 6 Heidi Aareskoski
1h25:16.146s
Heidi Aareskoski
3:02.352s
Heidi Aareskoski
1:25.044s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
17 3 Jari Aareskoski3
1h21:41.153s
Jari Aareskoski3
2:48.330s
Jari Aareskoski3
1:23.921s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
19 1 Vladimir Islentiev2
1h21:01.082s
Toygun Senler1
2:46.598s
Toygun Senler1
1:23.123s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
21 16 Zdenek Hladik
1h21:19.288s
Nuno Vicente
2:49.570s
Zdenek Hladik
1:23.816s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
25 3 Edvinas Pranculevicius2
1h21:15.843s
Zdenek Hladik2
2:48.044s
Zdenek Hladik2
1:23.204s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
28 1 Justinas Smyšliajevas2
1h31:20.266s
Toygun Senler3
3:08.611s
Justinas Smyšliajevas2
1:34.357s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
30 10 Leandro Sereno2
1h21:16.952s
Leandro Sereno2
2:47.140s
Leandro Sereno2
1:23.293s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
33 8 Rimantas Sagatas1
1h22:38.785s
Ioannis Dimitroglou
2:59.265s
Mindaugas Sarocka
1:23.390s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
35 17 Vsevolod Demydov
1h32:10.744s
João Monteiro
3:09.706s
Christer Andersson
1:35.174s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
38 15 Vsevolod Demydov
1h21:21.090s
Ian Lynch
2:47.538s
Ian Lynch
1:23.303s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
41 2 Christos Bobolis
1h21:05.640s
Christos Bobolis
2:47.527s
Alexander Ilyin
1:23.030s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
43 13 Ian Lynch
1h21:08.928s
João Monteiro1
2:47.447s
Ian Lynch
1:23.393s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
46 12 Devashis Tamhane
1h21:26.950s
Roland Postle2
2:48.109s
Devashis Tamhane
1:23.606s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
48 11 Christos Bobolis
1h20:53.474s
Christos Bobolis
2:46.926s
Vsevolod Demydov2
1:23.274s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
49 6 Christos Bobolis1
1h25:11.823s
Vsevolod Demydov2
2:46.737s
Vsevolod Demydov2
1:23.053s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
52 7 Roland Postle4
1h21:20.107s
Jukka Sireni
2:46.340s
Ioannis Dimitroglou
1:22.529s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
58 7 Justinas Smyšliajevas4
1h20:57.456s
Florencia Caro
2:45.408s
Sergey Seravin
1:20.541s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
61 2 Alexei Malkin
1h30:52.510s
Vladimir Islentiev2
3:12.038s
Jakab Zoltan
1:22.572s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
64 1 Roland Postle5
1h20:41.070s
Theodosis Vogiatzis
2:45.499s
Łukasz Dudek
1:21.049s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
65 16 Toni Söyrinki
1h25:29.569s
Theodosis Vogiatzis
2:46.334s
Manuel João
1:22.058s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
69 11 Róbert László2
1h20:08.164s
Roland Postle6
2:45.177s
Róbert László2
1:20.767s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
72 6 Jan Velske
1h20:13.284s
Jan Velske
2:46.537s
Jan Velske
1:20.737s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse