Yas Marina

Bane Tekniske data
Land: Forenede Arabiske Emirater Kraft: 12
Dato: Ikke på kalenderen Styring: 10
Løbsdistance: 305.5km Acceleration: 17
Omgange: 55 Downforce: Middel
Banelængde: 5.555 km Overhaling: Svært
Gennemsnitlig fart: 218.8 km/t Affjedring: Middel
Grand Prix afholdt: 30 Benzinforbrug: Lavt
Antal sving: 21 Dækslid: Middel
Tid ind/ud af pit: 18.5s Vejgrebs-niveau: Højt
Kategori: F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S45, R1
Dec 19, 2014
Leandro Sereno6 1:32.699s
Sæson Master
S71, R17
Aug 21, 2019
Atis Praudins 1:34.535s
Sæson Pro
S71, R17
Aug 23, 2019
Bronek Obarewicz 1:34.964s
Sæson Amateur
S61, R17
Nov 22, 2017
Aleksandar Aleksandrov 1:36.896s
Sæson Rookie
S38, R16
Nov 1, 2013
Anestis Mamplekos 1:39.880s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S68, R7
Jan 11, 2019
Róbert László1 1:31.390s
Sæson Master
S52, R10
Apr 12, 2016
Igor Pererva 1:33.241s
Sæson Pro
S52, R10
Apr 12, 2016
Michał Wilczyński 1:33.936s
Sæson Amateur
S54, R10
Aug 16, 2016
Ivan Silva 1:34.763s
Sæson Rookie
S61, R17
Nov 24, 2017
Nicolás Soto 1:36.966s
Beskrivelse

Yas Marina-banen er stedet for Abu Dhabi Grand Prix'et. Banen er designet af Hermann Tilke og ligger på øen Yas, ca. 30 minutters kørsel fra de Forenede Arabiske Emiraters hovedstad, Abu Dhabi. Yas Marina er Formel 1 bane nummer to i Mellemøsten, hvor den første ligger i Bahrain. Banen er designet som en arabisk udgave af Monaco, og de 21 sving snor sig gennem den kunstige ø ud for Abu Dhabis kyst, kommer forbi lystbådehavnen, Yas Marina Hotel og gennem sandklitter, med flere lange langsider og skarpe sving.

Banen har enkelte potentielle overhalingssteder. Pit-langsiden ned mod sving 1 er god for en KERS-bil. Fra sving 2, 3, 4 ned mod 5 er der et godt sted, da en bil med god fart ud af Sving 4 kunne komme op på siden af en rival og udbremse ham. Efter sving 7 slutter den længste langside på Formel 1 kalenderen med en chikane, der kræver hård nedbremsning ved sving 8. Endelig er der den lange kurve ned mod sving 11 som et muligt overhalingssted, især for en KERS-bil.

Pit-udgangen kører under selve banen gennem en tunnel, og en del af banen kører gennem ét af de nærliggende hoteller.

Kilde: Wikipedia

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
17 2 Tomasz Wypych
1h28:32.659s
Tomasz Wypych
3:06.708s
Tomasz Wypych
1:33.971s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
18 14 Toygun Senler
1h28:46.792s
Tomasz Wypych
3:12.358s
Vladimir Islentiev2
1:34.745s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
20 6 Toygun Senler2
1h28:16.843s
Toygun Senler2
3:10.834s
Toygun Senler2
1:34.398s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
22 13 Zdenek Hladik
1h32:46.456s
Toygun Senler3
3:10.479s
Toygun Senler3
1:34.930s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
23 8 Edvinas Pranculevicius1
1h28:28.637s
Edvinas Pranculevicius1
3:09.022s
Zdenek Hladik1
1:34.062s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
26 12 Zdenek Hladik3
1h34:11.006s
Zdenek Hladik3
3:37.834s
Zdenek Hladik3
1:34.158s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
28 2 Toygun Senler3
1h27:47.881s
Leandro Sereno2
3:08.852s
Toygun Senler3
1:33.267s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
29 12 Atis Praudins
1h28:28.062s
Marek Marchewka
3:10.268s
Atis Praudins
1:34.152s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
30 3 Leandro Sereno2
1h28:32.791s
Mark Webster
3:10.710s
Denis Grahov
1:34.422s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
31 8 Rimantas Sagatas
1h40:29.525s
Justinas Smyšliajevas4
3:08.182s
Daneks Britāls
1:35.181s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
32 Test-bane Total test laps: 1080050
Your test laps: ???
- Tomasz Petryk
1:33.524s
Tidligere test-sessioner
Test-resultater
33 9 Rimantas Sagatas1
1h27:57.461s
Atis Praudins
3:07.935s
Atis Praudins
1:33.360s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
34 13 Leandro Sereno4
1h28:05.927s
Toygun Senler4
3:07.478s
Toygun Senler4
1:33.541s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
35 6 Rimantas Sagatas1
1h27:45.158s
Rimantas Sagatas1
3:07.864s
Rimantas Sagatas1
1:33.134s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
38 16 Rimantas Sagatas2
1h28:05.156s
Rimantas Sagatas2
3:06.732s
Rimantas Sagatas2
1:33.164s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
40 2 Apostolis Goutzos
1h28:43.075s
Apostolis Goutzos
3:08.747s
Nikolay Borzenkov
1:33.688s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
42 16 Frederico Neves
1h41:35.852s
Frederico Neves
3:38.156s
Alexey Manukalov
1:48.829s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
45 1 Leandro Sereno6
1h30:04.609s
Roland Postle1
3:20.980s
Leandro Sereno6
1:33.043s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
48 13 Roland Postle3
1h37:52.062s
Christos Bobolis
3:37.110s
Christos Bobolis
1:34.233s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
50 9 Roland Postle3
1h28:14.324s
Ioannis Dimitroglou
3:09.170s
Roland Postle3
1:33.936s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
51 4 Jan Pavlicek
1h28:10.369s
Jan Pavlicek
3:07.624s
Roland Postle4
1:33.676s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
52 10 Ioannis Dimitroglou
1h28:15.028s
Christos Bobolis2
3:09.088s
Roland Postle4
1:32.993s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
54 10 Christos Bobolis2
1h28:13.989s
Jan Pavlicek2
3:06.908s
Roland Postle4
1:32.961s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
56 3 Vsevolod Demydov2
1h28:38.074s
Christos Bobolis3
3:23.348s
Vsevolod Demydov2
1:33.241s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
57 13 Christos Bobolis3
1h28:15.484s
Christos Bobolis3
3:08.559s
Justinas Smyšliajevas4
1:32.651s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
59 Test-bane Total test laps: 1192738
Your test laps: ???
- Janne Väänänen
1:33.602s
Tidligere test-sessioner
Test-resultater
61 17 Roland Postle4
1h27:38.648s
Róbert László
3:08.570s
Roland Postle4
1:32.758s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
64 2 Łukasz Dudek
1h28:13.197s
Christos Bobolis4
3:09.185s
Theodosis Vogiatzis
1:32.863s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
67 13 Geoff Atkin
1h29:57.726s
Ioannis Dimitroglou3
3:22.891s
Michael Keeney
1:32.412s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
68 7 Róbert László1
1h28:51.518s
Rafal Celejewski
3:22.322s
Róbert László1
1:31.390s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
71 17 Paweł Zaburski
1h40:42.463s
Ioannis Dimitroglou4
3:25.098s
Carlos Esparza
1:46.693s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
73 9 Jan Velske1
1h27:41.819s
Nevzat Kasapoglu
3:09.967s
Jan Velske1
1:32.358s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse