Yeongam

Bane Tekniske data
Land: Sydkorea Kraft: 11
Dato: Okt 15, 2019 Styring: 15
Løbsdistance: 309.2km Acceleration: 13
Omgange: 55 Downforce: Høj
Banelængde: 5.622 km Overhaling: Normalt
Gennemsnitlig fart: 216.75 km/t Affjedring: Middel
Grand Prix afholdt: 26 Benzinforbrug: Middel
Antal sving: 18 Dækslid: Højt
Tid ind/ud af pit: 23.5s Vejgrebs-niveau: Normalt
Kategori: ex F1
Rekorder
View best qualifying laps of all managers
Sæson Bedste kvalifikations-omgang
S37, R12
Aug 13, 2013
João Monteiro1 1:34.438s
Sæson Master
S66, R16
Sep 29, 2018
Yug Desai 1:35.429s
Sæson Pro
S37, R12
Aug 13, 2013
Max Watson 1:36.749s
Sæson Amateur
S49, R8
Sep 22, 2015
Mario Põldma 1:38.347s
Sæson Rookie
S46, R17
Apr 17, 2015
Neophytos Christodoulides 1:41.897s
View best race laps of all managers
Sæson Banerekord
S66, R16
Okt 2, 2018
Rafal Celejewski 1:33.373s
Sæson Master
S65, R14
Jul 24, 2018
Zoltan Kormos 1:34.421s
Sæson Pro
S29, R15
Mar 2, 2012
Yuriy Vizir 1:35.696s
Sæson Amateur
S49, R8
Sep 22, 2015
Mario Põldma 1:37.115s
Sæson Rookie
S53, R10
Jun 14, 2016
Luca Bertani 1:38.597s
Beskrivelse

I 2010 vil det første koreanske Grand Prix nogensinde blive afviklet langs med havnefronten. Banen vil få navnet Korean International Circuit. Den er designet af den berømte racerbane-designer Hermann Tilke. Banen vil være delvis permanent, delvis midlertidig. Byggeriet begyndte i 2007 og skal efter planen være færdig i 2010. Banen vil være vært for Grand Prix'et indtil 2016. Derefter skal en 5 år lang option tages i brug for at Grand Prix'et kan fortsætte indtil minimum 2021.

Arrangørerne siger at den store bane vil indeholde Asiens længste langside på 1,2 km, som vil give hastigheder på op til 320 km/t. En separat 3 km lang mindre bane vil blive brugt til nationale begivenheder.

Historie
Sæson Løb Vinder Pole position Hurtigste omgang
20 10 Vladimir Islentiev2
1h42:05.451s
Toygun Senler2
3:41.307s
Martynas Molneris
1:49.392s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
22 7 Edvinas Pranculevicius1
1h30:07.729s
Edvinas Pranculevicius1
3:13.529s
Edvinas Pranculevicius1
1:35.832s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
23 9 Edvinas Pranculevicius1
1h30:00.083s
Edvinas Pranculevicius1
3:12.021s
Edvinas Pranculevicius1
1:35.784s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
25 4 Zdenek Hladik2
1h29:49.891s
Zdenek Hladik2
3:13.255s
Zdenek Hladik2
1:35.325s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
27 13 Leandro Sereno2
1h41:59.122s
Leandro Sereno2
3:10.445s
David Rolleston
1:35.734s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
29 15 Justinas Smyšliajevas3
1h29:21.371s
Atis Praudins
3:10.780s
Atis Praudins
1:34.719s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
33 3 Leandro Sereno3
1h32:00.932s
Leandro Sereno3
3:26.877s
Leandro Sereno3
1:36.301s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
36 13 João Monteiro
1h29:41.232s
Leandro Sereno5
3:11.276s
João Monteiro
1:35.438s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
37 12 Sion Francis
1h29:41.303s
João Monteiro1
3:10.475s
Sion Francis
1:34.896s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
38 8 Vsevolod Demydov
1h30:20.980s
Vsevolod Demydov
3:12.003s
Ilya Medvedev
1:35.451s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
40 14 Leandro Sereno6
1h31:26.855s
Leandro Sereno6
3:12.849s
Leandro Sereno6
1:35.561s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
44 11 Roland Postle
1h30:03.976s
Roland Postle
3:11.024s
Roland Postle
1:35.353s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
46 17 Leandro Sereno6
1h30:08.665s
Leandro Sereno6
3:13.373s
Roland Postle2
1:36.081s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
48 14 Christos Bobolis
1h36:03.648s
José Abi Jaudi
3:11.245s
Mikołaj Przybylski
1:35.684s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
49 8 Vsevolod Demydov2
1h35:51.984s
Vsevolod Demydov2
3:26.721s
Paulo Pinto
1:35.303s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
51 3 Jan Pavlicek
1h29:40.508s
Zdenek Hladik3
3:12.670s
Zdenek Hladik3
1:35.888s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
53 10 Jan Pavlicek1
1h38:36.752s
Jan Pavlicek1
3:39.025s
Alexey Manukalov
1:35.587s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
55 4 Evaldas Ruseckas
1h29:34.713s
Evaldas Ruseckas
3:11.087s
Dmitri Nadkho
1:33.538s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
56 4 Ioannis Dimitroglou2
1h30:09.666s
Eduard Gindullin
3:12.538s
Michał Wilczyński
1:34.679s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
58 4 Jukka Sireni
1h42:27.927s
Jarosław Nowacki
3:26.295s
Rimantas Sagatas2
1:35.593s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
59 11 Christos Bobolis4
1h30:01.756s
Christos Bobolis4
3:11.719s
Nuno Vicente
1:34.444s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
61 15 Roland Postle4
1h28:28.505s
Róbert László
3:12.595s
Tamás Végh
1:33.542s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
63 16 Alpo Kaakinen
1h29:17.347s
Radek Czech
3:10.791s
Radek Czech
1:33.603s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
65 14 Ioannis Dimitroglou3
1h33:34.361s
Ioannis Dimitroglou3
3:26.860s
Róbert László1
1:33.526s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
66 16 Radek Sus
1h28:55.881s
Rafal Celejewski
3:10.806s
Rafal Celejewski
1:33.373s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse
69 13 Alpo Kaakinen
1h28:45.559s
Róbert László2
3:11.237s
Róbert László2
1:33.894s
Kvalifikations-resultater
Løbsresumé | Løbsgengivelse