Hockenheim

Патека Технички податоци
Локација: Германија Моќност: 12
Датум: Не е на календарот Управување: 9
Должина на патеката: 306.4км Забрзување: 11
Круга: 67 Аеродинамички притисок: Медиум
Разлика од круг: 4.573 км Претекнување: Нормално
Просечна брзина: 243.67 км/ч Тврдина на суспензијата: Меки
Одржани трки: 23 Потрошувачка на гориво: Висока
Број на кривини: 12 Потрошувачка на гуми: Средна
Време на влез/излез од боксот: 16.5s Ниво на грипот: Високо
Категорија: F1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S65, R13
Јул 20, 2018
Theodosis Vogiatzis 1:08.035s
Сезона Master
S65, R13
Јул 19, 2018
Janne Väänänen 1:09.515s
Сезона Pro
S65, R13
Јул 19, 2018
Garry Wedlock 1:10.508s
Сезона Amateur
S48, R16
Авг 18, 2015
Farcy Génel 1:11.616s
Сезона Rookie
S48, R16
Авг 18, 2015
Mateusz Zaborny 1:14.212s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S78, R2
Сеп 22, 2020
Harsh Sheth 1:07.564s
Сезона Master
S78, R2
Сеп 22, 2020
Ania Piekarska 1:09.454s
Сезона Pro
S54, R5
Јул 29, 2016
Carlos Esparza 1:09.864s
Сезона Amateur
S71, R9
Јул 26, 2019
Antonio Gattulli 1:11.440s
Сезона Rookie
S28, R17
Јан 3, 2012
Jaanus Liit 1:12.828s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S38, R5
Сеп 24, 2013
Rimantas Sagatas2 1:18.991s
Сезона Master
S31, R17
Јул 20, 2012
Dan Neumann 1:20.082s
Сезона Pro
S31, R17
Јул 20, 2012
Ivan Krapka 1:21.300s
Сезона Amateur
S38, R5
Сеп 24, 2013
Mark Jeacock 1:23.837s
Сезона Rookie
S31, R17
Јул 20, 2012
Joan Centellas 1:26.580s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S48, R16
Авг 18, 2015
Zdenek Hladik3 1:19.883s
Сезона Master
S48, R16
Авг 18, 2015
Ajinkya Gokhale 1:21.364s
Сезона Pro
S48, R16
Авг 18, 2015
Kovacs Andras 1:22.439s
Сезона Amateur
S48, R16
Авг 18, 2015
Pedro Correia 1:23.410s
Сезона Rookie
S48, R16
Авг 18, 2015
Aziz Can Yücel 1:26.507s
Опис

Патеката во Хокенхајм е изградена во 1939 година од страна на Мерцедес Бенц како нивна тест патека. На истата доминираат два долги правци , а патеката се простира низ живописна шума блиску до река Рајн. Германската Влада спонзорираше и донираше надградба и реновирање на патеката во 1960та година. А Данскиот дизајнер Џон Хугенхолц направи преправки на патеката и го додаде на истата и кружната Стадионска Секција на патеката. Патеката беше на насловна страна на сите весници во 1968та година со неочекуваниот инцидент и смртта на Џими Кларк, за време на одржувањето на Ф2 трка. Попозитивни сеќавања ни носи патеката во наредните две години кога за прв пат е домакин на Ф1 трка и ГП, трка каде победник беше Јохан Риндт, но повторно после трката самата патека беше прогласена за небезбедна за трки. Откако беше реновирана патеката во Нирбургринг, трките на Ф1 се вратија таму , оставајки го Хокенхајм како домакин на Ф2 трки и на трки на Германскиот Национален Шампионат. Инцидентот на Ники Лауда на Нирбургринг во 1976та година, направи клима за повторни трките да се вратат на Хокенхајм. Секако повторно и Нирбургринг беше обвинета како патека која не е безбедна за трки. Откако се врати Ф1 на Хокенхајм , таа и ке остане тука. Иронично , но на првата трка по вракањето на оваа патека, победник е Ники Лауда, кој ја победи првата трка на оваа патека во таа 1977ма година. Во 1980та година уште еден трагичен настан, настрада Филип Депаје за време на тестирањата на патеката, со што после тој настан патеката пак доби мала промена, додавање на нова шикана пред брзиот и голем свијок -Осткурв. Пирони беше вмешан во сериозен инцидент на дождот во 1982 година, кога неговото Ферари удри во друг болид низ облакот од дожд и водена прашина. Михаел Шумахер прерасна во најголема легенда на овој спорт, а посебно оваа патека за него е омилена. Гледачите секако уживаа во неговиот успех и победа на домашен терен во 1995 година .А секако и секоја наредна година тој беше клуч за уживањето и преголемата посетеност на патеката. Поради тоа патеката претрпе голема реконструкција во 2000та година баш во областа за просторот за трибините и за гледачите. Патеката исто така имаше големи на самиот изглед, големите и долги правци беа отстранети . Но и со тие промени, оваа патека како да беше осудена за големи успеси, откако се врати во календарот во 2002 година и го доживеа најголемиот успех на оваа патека.

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
2 5 Cristian Iorga
1h29:04.161s
Cristian Iorga
2:39.411s
Cristian Iorga
1:13.617s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
4 9 Petar Totev1
1h21:11.425s
Petar Totev1
2:19.642s
Petar Totev1
1:11.125s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
6 13 Maxim Kotov
1h31:28.149s
Maxim Kotov
2:39.500s
Edvinas Pranculevicius
1:15.434s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
7 6 Maxim Kotov
1h24:39.147s
Ivan Mishinev
2:22.179s
Maxim Kotov
1:12.453s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
9 4 Vladimir Islentiev
1h21:11.661s
Jos Roestenberg
2:22.151s
Jari Aareskoski
1:10.678s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
10 5 Martynas Molneris
1h20:41.234s
Gatis Laugalis1
2:19.660s
Martynas Molneris
1:10.511s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
12 9 Heidi Aareskoski
1h20:25.687s
Heidi Aareskoski
2:19.427s
Heidi Aareskoski
1:09.957s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
14 12 Heidi Aareskoski
1h19:35.795s
Heidi Aareskoski
2:18.446s
Heidi Aareskoski
1:09.110s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
16 8 Leandro Sereno1
1h21:53.462s
Heidi Aareskoski2
2:22.049s
Robertas Petniūnas
1:11.147s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
18 12 Vladimir Islentiev2
1h19:51.066s
Toygun Senler
2:18.059s
Toygun Senler
1:09.464s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
21 1 Toygun Senler3
1h19:50.078s
Toygun Senler3
2:19.876s
Toygun Senler3
1:09.696s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
23 Тест патека Total test laps: 759974
Your test laps: ???
- Andrey Ermishin
1:08.680s
Минати тест сесии
Резултати од тестирањето
24 10 Zdenek Hladik1
1h19:50.005s
Zdenek Hladik1
2:19.541s
Zdenek Hladik1
1:09.859s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
28 17 Toygun Senler3
1h19:25.834s
Justinas Smyšliajevas2
2:18.388s
Wojciech Uzikowski
1:09.418s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
31 17 Bartosz Sutkowski
1h20:44.054s
Toygun Senler3
2:30.034s
Atis Praudins
1:09.959s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
38 5 Rimantas Sagatas2
1h19:41.043s
Rimantas Sagatas2
2:29.244s
Toygun Senler4
1:09.911s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
42 13 Leandro Sereno6
1h20:12.862s
João Monteiro1
2:18.157s
João Monteiro1
1:09.476s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
48 16 Zdenek Hladik3
1h31:26.917s
Christos Bobolis
2:17.861s
Roland Postle3
1:10.020s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
54 5 Paweł Zaburski
1h19:43.315s
Danny Bayliss
2:18.592s
Danny Bayliss
1:08.493s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
59 2 Rimantas Sagatas2
1h19:07.885s
Sam Wainwright
2:19.397s
Rimantas Sagatas2
1:08.035s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
65 13 Theodosis Vogiatzis
1h19:48.637s
Theodosis Vogiatzis
2:17.183s
Paweł Zaburski
1:08.086s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
71 9 Jan Velske
1h19:00.416s
Wouter Teuwen
2:19.840s
Jan Velske
1:07.931s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
78 2 Jasper Coosemans1
1h18:59.826s
Harsh Sheth
2:18.112s
Harsh Sheth
1:07.564s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
83 8 Ania Piekarska
1h21:11.241s
Roland Postle9
2:30.930s
Pablo Fernandez
1:08.108s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката