Jeddah

Патека Технички податоци
Локација: Саудиска Арабија Моќност: 20
Датум: Не е на календарот Управување: 12
Должина на патеката: 308.7км Забрзување: 11
Круга: 50 Аеродинамички притисок: Ниска
Разлика од круг: 6.174 км Претекнување: Нормално
Просечна брзина: 241.82 км/ч Тврдина на суспензијата: Медиум
Одржани трки: 2 Потрошувачка на гориво: Многу висока
Број на кривини: 27 Потрошувачка на гуми: Висока
Време на влез/излез од боксот: 21s Ниво на грипот: Нормално
Категорија: F1
Рекорди
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
S86, R13
Мар 25, 2022
Brad Marshall 1:32.550s
Сезона Master
S86, R13
Мар 25, 2022
Rei Frost 1:34.828s
Сезона Pro
S86, R13
Мар 25, 2022
Andreas Ramann 1:35.812s
Сезона Amateur
S86, R13
Мар 24, 2022
Božidar Topčić 1:38.596s
Сезона Rookie
S86, R13
Мар 23, 2022
Krzysztof Szymański 1:42.432s
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
S85, R1
Дек 3, 2021
Rimantas Sagatas2 1:31.913s
Сезона Master
S86, R13
Мар 25, 2022
Aigars Vitolins 1:34.340s
Сезона Pro
S85, R1
Дек 3, 2021
Alejandro Hernández 1:35.546s
Сезона Amateur
S85, R1
Дек 3, 2021
Lorenzo Di Buono 1:37.860s
Сезона Rookie
S86, R13
Мар 25, 2022
Josep Meyer 1:40.530s

Ги пратиме промените и податоците
Види ги најдобрите кругови на сите менаџери
Сезона Најдобар квалификационен круг
Нема
Види ги најдобрите кругови во трка на сите менаџери
Сезона Рекорд на патеката
Нема
Опис

Патеката Jeddah Corniche е патека за трки со мотори што се гради во пристанишниот град на Црвеното Море Џеда во Саудиска Арабија. На патеката треба да се одржи инаугуративната трка за Големата награда на Саудиска Арабија на 5 декември 2021 година како претпоследна трка во календарот на сезоната во Формула 1 за 2021 година. Именувана како „најбрза улична патека“ во календарот на Формула 1 со болиди на Формула 1 симулирани да имаат просечна брзина поголема од 250 км/ч (160 милји на час), патеката ќе биде втората најдолга патека во календарот на Формула 1, со што само Спа-Франкоршамп е подолга. Патеката ќе биде изградена на Jeddah Corniche, исто така познат како Џеда, што е крајбрежно одморалиште и плажа на градот Џеда со должина од 30 километри, а кое се граничи со Црвеното Море.

Историја
Сезона Трка Победник Пол-поз Најбрз круг
85 1 Pablo Fernandez
1h20:02.702s
Rafal Celejewski
3:10.526s
Rimantas Sagatas2
1:31.913s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката
86 13 Bert Huylebroeck
1h20:24.695s
Brad Marshall
3:06.200s
Brad Marshall
1:32.394s
Квалификациски резултати
Конечни резултати | Снимка од трката