Silverstone

Litar Data teknikal
Lokasi: United Kingdom Kuasa: 11
Tarikh: Jul 12, 2019 Kawalan: 11
Jarak perlumbaan: 308.3km Pecutan: 16
Lap: 60 Kuasabawah: Rendah
Jarak lap: 5.138 km Pemintasan: Normal
Kelajuan purata: 227.7 km/j Kekerasan suspensi: Sederhana
Grand Prix Diadakan: 28 Penggunaan minyak: Tinggi
Bilangan selekoh: 14 Kelusuhan tayar: Rendah
Masa masuk/keluar pit: 22.5s Tahap cengkaman: Normal
Kategori: F1
Rekod
Lihat pusingan kelayakan terbaik semua pengurus
Musim Lap kelayakan terbaik
S14, R11
Mei 15, 2009
Jari Aareskoski2 1:21.737s
Musim Master
S71, R5
Jul 10, 2019
Sergei Gordov 1:23.710s
Musim Pro
S59, R15
Jul 14, 2017
Sylvain Elsass 1:24.196s
Musim Amateur
S8, R11
Mac 28, 2008
Valentas Kriaučiūnas 1:26.557s
Musim Rookie
S14, R11
Mei 15, 2009
Andy Lewis 1:29.131s
Lihat pusingan perlumbaan terbaik semua pengurus
Musim Rekod litar
S59, R15
Jul 14, 2017
Rimantas Sagatas2 1:21.240s
Musim Master
S63, R5
Feb 16, 2018
Jan Velske 1:22.039s
Musim Pro
S63, R5
Feb 16, 2018
Maurizio Siracusa 1:23.743s
Musim Amateur
S65, R9
Jul 6, 2018
Sven Müller 1:25.372s
Musim Rookie
S12, R11
Dis 30, 2008
Armin van Hülkenburg 1:27.070s
Penerangan

Litar Silverstone sangat dikenali sebagai tuan rumah kepada Grand Prix Britain, di mana penganjuran kali pertamanya pada tahun 1948. Grand Prix Britain pada 1950 adalah perlumbaan pertama dalam Kejuaraan Dunia Formula Satu. Perlumbaan digilirkan antara Silverstone, Aintree dan Brands Hatch dari tahun 1955 hingga 1986, tetapi dipindahkan secara kekal ke Silverstone pada 1987.

Separuh litar ini terletak dalam Northamptonshire dan separuh lagi di Buckinghamshire, secara kasarnya berjarak hampir sama dari Milton Keynes, Northampton dan Oxford. Ia dibina di atas kawasan pangkalan pengebom Perang Dunia II, RAF Silverstone, yang mana telah dibuka pada 1943. Tiga laluan lapangan udara, dalam format segitiga klasik Perang Dunia II, terletak dalam garisan luar litar semasa. Sewaktu Grand Prix, lapangan udara di sini menjadi yang paling sibuk di UK, lengkap dengan kawalan trafik udaranya sendiri.

Beberapa tahun sebelumnya Silverstone telah dikritik kerana prasarananya yang tidak memuaskan. Silverstone telah, pada masa lalu, dikritik kerana kesesakan trafik pada hari perlumbaan. Apabila perlumbaan ditukar ke satu tarikh lain dalam bulan April 2000, cuaca hujan menukar tempat letak kereta kepada selut dan lumpur, menyebabkan kekecohan kepada pengunjung yang ingin meletak kenderaan.

Sumber: Wikipedia

Sejarah
Musim Perlumbaan Pemenang Posisi pole Lap terpantas
1 3 Cristian Iorga
1h33:10.968s
Manuel Gonzalez
3:04.281s
Cristian Iorga
1:30.871s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
3 6 Cristian Iorga1
1h29:34.470s
Mariano Torregomez
2:52.618s
Petar Totev
1:27.633s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
4 7 Petar Totev1
1h33:56.647s
Petar Totev1
3:06.521s
Petar Totev1
1:26.773s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
6 6 Gatis Laugalis
1h28:10.770s
Leandro Sereno
2:50.528s
Maxim Kotov
1:26.377s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
8 11 Maxim Kotov1
1h25:14.393s
Maxim Kotov1
2:49.222s
Maxim Kotov1
1:23.240s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
10 1 Gatis Laugalis1
1h25:09.451s
Gatis Laugalis1
2:46.924s
Gatis Laugalis1
1:22.733s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
12 11 Jari Aareskoski
1h24:54.761s
Martynas Molneris
2:47.063s
Jari Aareskoski
1:22.211s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
14 11 Vladimir Islentiev2
1h26:38.359s
Jari Aareskoski2
3:00.251s
Jari Aareskoski2
1:23.076s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
15 2 Joana Monteiro
1h24:19.787s
Joana Monteiro
2:44.896s
Joana Monteiro
1:22.047s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
17 12 Tomasz Wypych
1h25:05.632s
Tomasz Wypych
2:47.851s
Tomasz Wypych
1:22.934s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
19 9 Rui Fonseca
1h25:25.440s
Rui Fonseca
2:47.627s
Rui Fonseca
1:22.975s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
20 16 Toygun Senler2
1h25:11.941s
Toygun Senler2
2:48.668s
Toygun Senler2
1:23.153s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
22 14 Zdenek Hladik
1h25:15.168s
Edvinas Pranculevicius1
2:46.715s
Edvinas Pranculevicius1
1:23.430s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
24 9 Zdenek Hladik1
1h35:26.270s
Zdenek Hladik1
2:59.342s
Zdenek Hladik1
1:23.949s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
26 4 Zdenek Hladik3
1h24:42.450s
Zdenek Hladik3
2:47.244s
Zdenek Hladik3
1:22.740s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
30 7 Leandro Sereno2
1h31:12.396s
Leandro Sereno2
2:47.246s
Vsevolod Demydov
1:23.595s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
31 13 Leandro Sereno3
1h35:47.105s
Toygun Senler3
3:11.883s
Toygun Senler3
1:24.724s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
34 4 Leandro Sereno4
1h25:24.416s
Leandro Sereno4
2:47.283s
Toygun Senler4
1:23.684s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
36 17 João Monteiro
1h25:43.398s
João Monteiro
2:46.430s
Atis Praudins
1:23.488s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
40 7 Rimantas Sagatas2
1h25:19.545s
João Monteiro1
2:46.702s
João Monteiro1
1:23.018s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
42 9 João Monteiro1
1h25:12.538s
João Monteiro1
2:45.609s
João Monteiro1
1:22.717s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
48 3 Vsevolod Demydov2
1h25:03.315s
Christos Bobolis
2:47.523s
Daniel Nikolov
1:22.788s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
50 12 Roland Postle3
1h28:17.012s
Zdenek Hladik3
2:59.234s
José Abi Jaudi
1:22.746s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
53 17 Ioannis Dimitroglou1
1h32:25.786s
Christos Bobolis2
3:11.956s
Alexey Manukalov
1:22.199s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
59 15 Jukka Sireni1
1h25:02.958s
Roland Postle4
2:46.723s
Rimantas Sagatas2
1:21.240s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
63 5 Christos Bobolis4
1h26:13.239s
Miel Soeterbroek
2:59.396s
Christos Bobolis4
1:21.667s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
65 9 Ioannis Dimitroglou3
1h23:51.679s
Ioannis Dimitroglou3
2:47.688s
Ioannis Dimitroglou3
1:21.498s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan
71 5 Gonzalo Alvarez
1h24:10.710s
Gonzalo Alvarez
2:46.328s
Gonzalo Alvarez
1:21.723s
Keputusan kelayakan
Rumusan perlumbaan | Ulang tayang perlumbaan