Buenos Aires

Circuit Date tehnice
Locaţie: Argentina Putere: 12
Data: Nu este în calendar Manevrabilitate: 11
Distanţa totală: 306.6Kilometri Acceleraţie: 9
Ture: 72 Apăsare: Mare
Distanţa unui tur: 4.258 Kilometri Depăşire: Foarte grea
Viteza medie: 188.21 km/h Rigiditatea suspensiei: Tare
GP-uri ţinute: 27 Consumul de combustibil: Foarte scăzut
Numărul de viraje: 16 Uzura cauciucurilor: Mare
Timp intrare/ieşire boxe: 19.5s Nivel de aderență: Normal
Categorie: fost F1
Recorduri
Vezi cele mai bune tururi de calificare ale tuturor managerilor
Sezon Cel mai bun tur de calificare
S43, R10
12 Sep, 2014
Roland Postle 1:21.835s
Sezon Master
S43, R10
12 Sep, 2014
Rimantas Sagatas2 1:23.260s
Sezon Pro
S57, R9
16 Feb, 2017
Dorian Jouble 1:24.565s
Sezon Amateur
S60, R13
6 Sep, 2017
Aleksey Titarenko 1:26.089s
Sezon Rookie
S33, R14
20 Noi, 2012
Klavs Kalnins 1:29.168s
Vezi cele mai bune tururi de cursa ale tuturor managerilor
Sezon Recordul circuitului
S72, R16
22 Oct, 2019
Łukasz Dudek1 1:21.450s
Sezon Master
S72, R16
22 Oct, 2019
Andrej Rilke 1:22.565s
Sezon Pro
S53, R7
3 Iun, 2016
Zoltan Kormos 1:23.278s
Sezon Amateur
S53, R7
3 Iun, 2016
Kolya Tarantin 1:24.859s
Sezon Rookie
S53, R7
3 Iun, 2016
Alpo Kaakinen 1:26.616s
Descriere

Preşedintele argentinian Juan Peron a fost artizanul principal al construirii Autodromo 17 Octobre la Buenos Aires. Construit pe o zonă mlăştionoasă de la periferia oraşului, circuitul a fost inaugurat în 1952, când a găzduit Cupa Peron, câştigată de Fangio.

1953 a fost anul primului Mare Premiu al Argentinei contând pentru Campionatul Mondial, cursă câştigată de Ascari, dar umbrită de moartea a nouă persoane într-un accident cauzat de supraaglomerare. Următorii patru ani au oferit amintiri mai fericite, fiecare cursă fiind câştigată de eroul local Juan-Manuel Fangio.

Cursa de la Buenos Aires a oferit câteva momente memorabile, incluzând senzaţionala victorie la debut a echipei Wolf în 1977. Cursa din 1981 a fost ultima pentru o perioadă, evenimentele fiind întrerupte din cauza războiului pentru Insulele Falkland. Numirea lui Carlos Menem (un mare fan al sportului) în funcţia de preşedinte în urma alegerilor din 1989 a deschis calea pentru necesarele lucrări de reamenajare a circuitului, acest fiind redenumit după legendarul pilot de curse argentinian Oscar Galvez.

Lucrările au început în 1992, dar Formula 1 a revenit de-abia în 1995. Noul circuit era mult schimbat faţă de cel original, piloţii plângându-se de faptul că circuitul este mult prea denivelat şi oferă puţine oportunităţi de depăşire. Circuitul a organizat ultima cursă de Formula 1 în 1998, Schumacher câştigând pentru Ferrari. Cursa din 1999 a fost anulată din cauza lipsei de fonduri şi Formula 1 nu a mai revenit la Buenos Aires de atunci.

Istoric
Sezon Cursa Câştigător Pole position-uri Cel mai rapid tur
2 1 Cristian Iorga
1h47:57.054s
Mariano Torregomez
2:56.712s
Cristian Iorga
1:27.494s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
3 2 Petar Totev
2h2:37.436s
Mariano Torregomez
2:51.153s
Mariano Torregomez
1:26.617s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
5 15 Maxim Kotov
1h47:23.803s
Maxim Kotov
2:50.768s
Maxim Kotov
1:27.832s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
6 8 Gatis Laugalis
1h44:54.567s
Edvinas Pranculevicius
2:48.051s
Edvinas Pranculevicius
1:25.050s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
7 14 Maxim Kotov
2h2:37.873s
Edvinas Pranculevicius
3:06.540s
Vladimir Islentiev
1:40.251s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
9 14 Vladimir Islentiev
1h45:04.996s
Gatis Laugalis1
2:53.451s
Martynas Molneris
1:26.058s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
11 1 Leandro Sereno
1h43:37.386s
Leandro Sereno
2:47.740s
Leandro Sereno
1:24.522s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
16 16 Jari Aareskoski2
1h42:50.563s
Jari Aareskoski2
2:45.093s
Jari Aareskoski2
1:22.914s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
19 8 Toygun Senler1
1h44:40.531s
Vladimir Islentiev2
3:02.253s
Toygun Senler1
1:23.819s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
21 7 Edvinas Pranculevicius
1h42:45.229s
Edvinas Pranculevicius
2:48.316s
Toygun Senler3
1:23.659s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
23 14 Zdenek Hladik1
1h42:47.934s
Zdenek Hladik1
2:47.364s
Zdenek Hladik1
1:23.769s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
24 3 Zdenek Hladik1
1h43:29.409s
Edvinas Pranculevicius2
2:48.281s
Edvinas Pranculevicius2
1:24.143s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
26 14 Zdenek Hladik3
1h42:04.185s
Zdenek Hladik3
2:45.905s
Justinas Smyšliajevas
1:22.728s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
29 1 Justinas Smyšliajevas3
1h42:02.480s
Justinas Smyšliajevas3
2:45.869s
Justinas Smyšliajevas3
1:23.038s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
30 13 Justinas Smyšliajevas4
1h44:52.046s
Justinas Smyšliajevas4
3:00.318s
Justinas Smyšliajevas4
1:23.723s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
33 14 Leandro Sereno3
1h42:26.216s
Atis Praudins
2:47.374s
Leandro Sereno3
1:23.641s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
35 10 Rimantas Sagatas1
1h48:53.172s
Rimantas Sagatas1
2:47.727s
Rimantas Sagatas1
1:24.720s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
38 17 Rimantas Sagatas2
1h56:15.504s
Rimantas Sagatas2
3:11.302s
Rimantas Sagatas2
1:35.452s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
40 13 Leandro Sereno6
1h44:52.180s
Nikolay Borzenkov
2:58.690s
Apostolis Goutzos
1:23.093s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
43 10 Roland Postle
1h42:24.661s
Florencia Caro
2:44.667s
Roland Postle
1:22.765s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
50 3 Roland Postle3
1h50:20.031s
Vsevolod Demydov2
2:46.228s
Joaquín Quintana
1:23.951s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
53 7 Jan Pavlicek1
1h42:02.973s
Christos Bobolis2
2:46.099s
Ioannis Dimitroglou1
1:22.034s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
57 9 Dmitri Nadkho
1h43:15.628s
Ioannis Dimitroglou3
2:47.391s
Pavel Buhharin
1:22.796s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
60 13 Justinas Smyšliajevas4
1h42:10.622s
Atis Praudins
2:46.894s
Rimantas Sagatas2
1:22.152s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
63 2 Miel Soeterbroek
1h42:04.768s
Radek Sus
2:45.674s
Miel Soeterbroek
1:21.618s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
67 4 Michael Keeney
1h42:39.747s
Michael Keeney
2:46.154s
Michael Keeney
1:22.312s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
72 16 Jan Velske
1h42:24.666s
Łukasz Dudek1
2:46.723s
Łukasz Dudek1
1:21.450s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei