Yeongam

Circuit Date tehnice
Locaţie: Coreea de Sud Putere: 11
Data: Nu este în calendar Manevrabilitate: 15
Distanţa totală: 309.2Kilometri Acceleraţie: 13
Ture: 55 Apăsare: Mare
Distanţa unui tur: 5.622 Kilometri Depăşire: Normală
Viteza medie: 218.19 km/h Rigiditatea suspensiei: Medie
GP-uri ţinute: 27 Consumul de combustibil: Mediu
Numărul de viraje: 18 Uzura cauciucurilor: Mare
Timp intrare/ieşire boxe: 23.5s Nivel de aderență: Normal
Categorie: fost F1
Recorduri
Vezi cele mai bune tururi de calificare ale tuturor managerilor
Sezon Cel mai bun tur de calificare
S37, R12
13 Aug, 2013
João Monteiro1 1:34.438s
Sezon Master
S66, R16
29 Sep, 2018
Yug Desai 1:35.429s
Sezon Pro
S37, R12
13 Aug, 2013
Max Watson 1:36.749s
Sezon Amateur
S49, R8
22 Sep, 2015
Mario Põldma 1:38.347s
Sezon Rookie
S46, R17
17 Apr, 2015
Neophytos Christodoulides 1:41.897s
Vezi cele mai bune tururi de cursa ale tuturor managerilor
Sezon Recordul circuitului
S72, R14
15 Oct, 2019
Nevzat Kasapoglu 1:32.757s
Sezon Master
S65, R14
24 Iul, 2018
Zoltan Kormos 1:34.421s
Sezon Pro
S29, R15
2 Mar, 2012
Yuriy Vizir 1:35.696s
Sezon Amateur
S49, R8
22 Sep, 2015
Mario Põldma 1:37.115s
Sezon Rookie
S53, R10
14 Iun, 2016
Luca Bertani 1:38.597s
Descriere

În 2010, primul Mare Premiu Coreean va fi organizat de-a lungul zonei portului. Circuitul se va numi Korean International Circuit. A fost proiectat de celebrul designer german Hermann Tilke şi va fi parţial permanent, parţial temporar. Lucrările de construcţie au început în 2007, şi se aşteaptă să fie finalizate în 2010. Circuitul va organiza un Mare Premiu până în 2016. După aceea, o opţiune de prelungire pe încă 5 ani va putea fi aleasă, păstrând cursele aici până în 2021

Organizatorii spun că circuitul principal va include o linie dreaptă de 1,2 km, cea mai lungă din Asia, permiţând atingerea unor viteze maxime de 320 km/h. Pentru evenimentele interne, un circuit separat, de 3 km, va fi utilizat.

Istoric
Sezon Cursa Câştigător Pole position-uri Cel mai rapid tur
20 10 Vladimir Islentiev2
1h42:05.451s
Toygun Senler2
3:41.307s
Martynas Molneris
1:49.392s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
22 7 Edvinas Pranculevicius1
1h30:07.729s
Edvinas Pranculevicius1
3:13.529s
Edvinas Pranculevicius1
1:35.832s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
23 9 Edvinas Pranculevicius1
1h30:00.083s
Edvinas Pranculevicius1
3:12.021s
Edvinas Pranculevicius1
1:35.784s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
25 4 Zdenek Hladik2
1h29:49.891s
Zdenek Hladik2
3:13.255s
Zdenek Hladik2
1:35.325s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
27 13 Leandro Sereno2
1h41:59.122s
Leandro Sereno2
3:10.445s
David Rolleston
1:35.734s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
29 15 Justinas Smyšliajevas3
1h29:21.371s
Atis Praudins
3:10.780s
Atis Praudins
1:34.719s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
33 3 Leandro Sereno3
1h32:00.932s
Leandro Sereno3
3:26.877s
Leandro Sereno3
1:36.301s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
36 13 João Monteiro
1h29:41.232s
Leandro Sereno5
3:11.276s
João Monteiro
1:35.438s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
37 12 Sion Francis
1h29:41.303s
João Monteiro1
3:10.475s
Sion Francis
1:34.896s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
38 8 Vsevolod Demydov
1h30:20.980s
Vsevolod Demydov
3:12.003s
Ilya Medvedev
1:35.451s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
40 14 Leandro Sereno6
1h31:26.855s
Leandro Sereno6
3:12.849s
Leandro Sereno6
1:35.561s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
44 11 Roland Postle
1h30:03.976s
Roland Postle
3:11.024s
Roland Postle
1:35.353s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
46 17 Leandro Sereno6
1h30:08.665s
Leandro Sereno6
3:13.373s
Roland Postle2
1:36.081s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
48 14 Christos Bobolis
1h36:03.648s
José Abi Jaudi
3:11.245s
Mikołaj Przybylski
1:35.684s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
49 8 Vsevolod Demydov2
1h35:51.984s
Vsevolod Demydov2
3:26.721s
Paulo Pinto
1:35.303s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
51 3 Jan Pavlicek
1h29:40.508s
Zdenek Hladik3
3:12.670s
Zdenek Hladik3
1:35.888s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
53 10 Jan Pavlicek1
1h38:36.752s
Jan Pavlicek1
3:39.025s
Alexey Manukalov
1:35.587s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
55 4 Evaldas Ruseckas
1h29:34.713s
Evaldas Ruseckas
3:11.087s
Dmitri Nadkho
1:33.538s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
56 4 Ioannis Dimitroglou2
1h30:09.666s
Eduard Gindullin
3:12.538s
Michał Wilczyński
1:34.679s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
58 4 Jukka Sireni
1h42:27.927s
Jarosław Nowacki
3:26.295s
Rimantas Sagatas2
1:35.593s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
59 11 Christos Bobolis4
1h30:01.756s
Christos Bobolis4
3:11.719s
Nuno Vicente
1:34.444s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
61 15 Roland Postle4
1h28:28.505s
Róbert László
3:12.595s
Tamás Végh
1:33.542s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
63 16 Alpo Kaakinen
1h29:17.347s
Radek Czech
3:10.791s
Radek Czech
1:33.603s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
65 14 Ioannis Dimitroglou3
1h33:34.361s
Ioannis Dimitroglou3
3:26.860s
Róbert László1
1:33.526s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
66 16 Radek Sus
1h28:55.881s
Rafal Celejewski
3:10.806s
Rafal Celejewski
1:33.373s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
69 13 Alpo Kaakinen
1h28:45.559s
Róbert László2
3:11.237s
Róbert László2
1:33.894s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei
72 14 Jan Velske
1h29:02.825s
Nevzat Kasapoglu
3:10.592s
Nevzat Kasapoglu
1:32.757s
Clasamentul în calificări
Rezultatele cursei | Reluarea cursei